24. 2. 2025
Vzhledem k velkému zájmu nabízíme několik posledních míst v novém běhu výcviku, který začne již v lednu 2026. Pokud stále váháte, teď je ta chvíle, kdy můžete zahájit svou cestu psychoterapeutickým sebezkušenostním výcvikem.
Pojetí výcviku
Integrativní výcvik v rodinné, párové a individuální terapii je komplexní vzdělávací projekt, který vychází z učení Virginie Satirové a jejich následovníků a staví na teoretickém základu Modelu růstu (dále jen MR). Cílem výcviku je předat frekventantům kompetence potřebné pro výkon individuální, párové a rodinné terapie v tomto modelu. Model růstu lze z pohledu tradiční psychologie zařadit mezi humanistické a transpersonální směry (Banmen, 2009). Z psychoterapeutických směrů má nejblíže k rodinné terapii (Kratochvíl, 2012). MR je pozitivně orientovanou metodou, jejímž cílem je vrátit klientovi zodpovědnost za svůj život a své emoce, víru ve své schopnosti a zdroje a naději na změnu. Ve svém základu formuluje několik výchozích tezí (Banmen, 2009).
Změna je vždy možná, pokud není možná změna vnější (interpersonální), je možná změna vnitřní (intrapsychická).
Terapie musí být zážitková. Zážitek pracuje s celým bytím, nejen s racionální částí a může tak podnítit změnu na úrovni prožívání, nejen chování. V MR proto pracujeme nejen formou rozhovoru, ale také s fantazií (imaginace, metafory) a s tělem (sochání).
Každý je zodpovědný za své pocity a je tedy schopný s nimi pracovat, zvládat je a měnit.
Cíle terapie by měly být vždy pozitivně orientované.
Terapie je systemická, vždy se pohybuje buďto v intrapsychickém nebo interpersonálním systému, který má svou strukturu a vnitřní vazby.

S kým se potkáte
Výcvik je personálně zajištěn lektory, garanty a supervizory s dlouholetou praxí v psychoterapii, lektorování a supervizi. Základní tým je doplňen o externí lektory, terapeuty pro individuální sebezkušenost pracující v Modelu růstu a supervizory.
Odborný garant
Mgr. Iva Rainerová, FF UK, Obor výchova a vzdělávání dospělých, od roku 1999 Člověk člověku, o.p.s., psychoterapeutka a ředitelka, posléze transformací Triadis, o,p,s, psychoterapeutka a ředitelka, Výcvik v modelu V. Satirové, Gestalt terapie 2 roky, Arteterapie 2000- 2002
Lektoři
Mgr. et Bc. Lenka Ságnerová, Dipl.Erg., Bc. na VŠ UJAK Praha, obor speciální pedagogika, vychovatelství, Mgr. na PVŠPSP – sociální práce se zaměřením na psychoterapii, Psychoterapeutický výcvik v rodinné a systemické terapii Modelu růstu Virginie Satirové, Institut Virginie (ukončeno 2009), od roku 2007 Lektorka psychoterapeutického výcviku MOVISA certifikovaného ČAP, terapeutická praxe od roku 2009
Mgr. Šárka Palečková Pešková, Pražská vysoká škola psychosociálních studií, Obor sociální práce, komunikace a aplikovaná psychoterapie, dvouletý sebezkušenostní výcvik SUR, mezinárodní výcvik – léčba drogových závislostí, odborné kurzy neverbálních technik, pětiletý výcvik v rodinné terapii a následné vzdělávání v transformační systemické rodinné terapii v Institutu Virginie Satirové v Kanadě, lektorská činnost v terapeutických výcvicích od roku 2012.
Mgr. Ing. Pavel Pelikán pracuje jako individuální, párový a rodinný terapeut. Vystudoval PVŠPS, sociální práci zaměřenou na komunikaci a aplikovanou psychoterapii, a ČVUT, kde studoval biokybernetiku. Profesní kvalifikaci opírá o výcvik v systemické párové a rodinné terapii, výcvik v psychodynamické psychoterapii, výcvik Transformační systemické terapie V. Satirové. Je členem profesních organizací SOFT a ČAP.
Pro koho je výcvik určen
Hlásit se mohou zájemci, kteří mají u končené vzdělání humanitního směru (v souladu s požadavky ČAP) Bc. nebo Mgr. (k obdržení certifikátu je potřeba ukončené Mgr.) Minimální věk pro vstup do výcviku je 23 let. Vzhledem k povaze práce je nutné mít také čistý trestní rejstřík, tento fakt uchazeči potvrzují čestným prohlášením.
Kdy a kde se budeme potkávat
Terapeutický výcvik je časově rozložen do pěti let. Během každého roku proběhnou čtyři setkání o celkovém počtu 35 hodin. Setkání začíná vždy v úterý dopoledne a končí v pátek v poledne. Celkový počet rezidenčních hodin je 700, mimo to výcvík obsahuje 150h samostudia, klade nároky na vlastní vzdělávání (250h), odborné klinické stáže(300h) a vlastní elévskou praxi včetně práce pod supervizí. Celkový rozsah výcviku je 1 560 hodin (výuková hodina á 45 minut).
Rezidenční část výuky probíhá v prostorách zámku Libouň https://zamekliboun.cz/ , které poskytují možnost ubytování i stravování. Ubytování a stravu si frekventanti hradí sami nad rámec školného. Realizátor výcviku si vyhrazuje právo v případě potřeby místo realizace změnit.
Termíny setkání pro rok 2025
09. - 12. 09. 2025
11. - 14. 11. 2025
03. - 06. 03. 2026
09. -12. 06. 2026
Termíny setkání pro rok 2026
27.-30.1.2026
19.-22.5.2026
ostatní termíny budou upřesněny, pravděpodobně se bude jednat o říjen a listopad
Náklady
Cena za lektorné během prvního výcvikového roku 38 500,-, cena za další roky může být upravena v závislosti na růstu inflace (podmínky budou uvedeny ve smlouvě). V ceně není zahrnuta individuální sebezkušenostní část a supervizní část ani náklady na další vzdělávání. V ceně není zahrnuto ubytování a plná penze.
Pro bližší informace se můžete obrátit na tajemnici výcviku Michaelu El-Ahmadieh na tomto emailu vycvikvazka@gmail.com
Pro přihlášení do výcviku prosím zasílejte strukturovaný životopis, nestrukturovaný životopis o rozsahu 3-5 stran a motivační dopis na vycvikvazka@gmail.com
Tel.: +420 774 364 175 (prosím pište zprávu, zavoláme vám zpět)